Kapitola 10 

VŠECHNO SE VŠÍM SOUVÍSÍ!

KAPITOLA 10 VŠECHNO SE VŠÍM SOUVISÍ A POZICE RYBÁŘE

Skruty jsou nejzdravějším pohybem, nejvíce blahodárným pro tělo i duši, pro vnitřní orgány a například Tibetská medicína je považuje za všehojiče. Avšak jen tehdy, nemáte-li kontraindikace, nemáte-li v páteři tzv. karmu, na kterou se musí jít jemněji, nebo Thajským zázrakem. Pozice rybáře, velkého mudrce, Matsjendry, má tolik účinků nejen proto, že je celá ve skrutu, jakoby vás někdo ždímal, a to doopravdy, ale také proto, že si při ní uvědomíte, že každá část těla souvisí s jinou částí těla, a napínáte páteř do různých léčivých úhlů. Přitom ještě tlačíte na vnitřní orgány, které jsou zároveň žlázami s vnitřní sekrecí a mají vliv na čakry. Dovedete si tedy představit něco léčivějšího? Jak už jsem vám několikrát připomínala, střevo je druhá páteř, a ve východní medicíně, abyste mládli je třeba mít v cajku věci dvě: páteř ohebnou na všechny směry, a střevo čisté jako letní nebe. Pojďme se vyždímat!

Všimli jste si jedné věci na celku? Ať už je to tělo, rodina, firma nebo projekt, který milujete a který tvoříte, začnete hasit jeden požár, a vznikne někde jinde další, zatím co uhasíte tenhle, začne hořet zase něco jiného a otevře se jiné téma. Jste z toho unavení, rozstřelení, vystresovaní, nevíte, co dřív, a pak příjde někdo z geniálním objevem,... a! Ano! Pořešíte všechno najednou a pak si vydechnete.

Tak. A přesně to je Matsjendrova asana, pozice jednoho velkého mudrce, jogína, který byl zároveň rybářem. Tahle asana je výplod génia! Perpetum Mobile jógy, podobně jako asana první, viparita karani mudra, lomená svíčka. Proč? V jedné pozici mládnete, hubnete, detoxikujete, stimulujete čakry, podporujete růst kundalini shakti, řeší se krční páteř, štítná žláza, žlučník, játra, slinivka, ženské orgány a hormony a taky konečně slezina, orgán rovnováhy, který tak často máme v české zimě oslaben, a díky kterému vás činští doktoři nutí jíst maso a slzovku. Tak teď už můžete přejít na vegetariánství! :) Ne, vážně. Zkuste si tuhle pozici každý den. a jakmile pak budete dělat tuhle sestavu Omlazující jógy, budete vědět, že teď řešíte všechno na jednou.

Milujte ji, vím, není jednoduchá, a já vám tady ještě přidávám malé úkoly. Jsem zvědavá na váš progres těla, duše, emocí, napište mi. 

VIDEO

Provedení

Usedneme na zem a položíme levé chodidlo na pravé stehno tak, aby se pata nacházela v blízkosti pupku. Nyní položíme pravé chodidlo přes levé koleno na zem, přičemž prsty pravé nohy nesmějí přesahovat koleno. Nyní tlačíme pravé koleno pravou rukou doleva, zatímco levou paži i strupem otáčíme vpravo, až ji nakonec zapřeme zvnějšku za pravé koleno a natáhneme ji k pravému chodidlu tak, abychom mohli uchopit jeho nárt. Pravou ruku pak obtočíme za zády směrem k levé patě, přičemž se smíme konečky prstů opřít o zem, abychom udrželi rovnováhu. Trup a hlava jsou vytočeny co nejvíce vpravo, abychom se mohli dívat přímo za sebe.

Možnosti a stupně

Velký jogínský uzel, jak se mu taky říká, má několik možností a stupňů. 

První varianta je nechat jednu nohu nataženou rovně dopředu, a druhou nohu přeložit přes její koleno a položit vedle kolena z vnější strany. Ruce a hlava dělají totéž co u všech ostatních stupňů.

Druhá varianta je tahle, kterou vás učím ve videu a kterou máte popsanou u provedení.

Třetí varianta je jiná v pozici rukou. Jednu ruku dáme za záda a druhou provlečeme v oku nohou tak, aby se ruce mohly chytit. Pokud nedosáhnete, použíjte ponožku, za jeden konec se držte jednou rukou, za druhý druhou.

Dech

Já mám u téhle pozice nejraději Kapalabati. Je to proto, že odhleňujete střeva a detoxikujete, ale pro stimulaci hormonů, pro stimulaci žláz s vnitřní sekrecí v ní dělejte určitě nejprve Bhastriku. Můžete zkusit i Udjájí, taky mi to tam hodně sedí! Prostě každý den zkuste jiný dech a především sledujte, co to. s vámi dělá, sledujte účinky, vnímejte jemné rozdíly při jiném dechu.

Účinky

Boží účinky skrutu jsou geniální! Nejlepší účinky této ásany pochází z rozsáhlého otáčení páteří. Jedná se o účinky svalstva a vaziva. Otáčení páteře v celé její délce protahuje a prodlužuje všechny svaly a vazy páteře. Tato ásana působí proti nadýmání, chronické zvětšení sleziny a jaterní potíže. Osvědčuje se při střevních potížích. Je to jediné cvičení, s nímž můžeme vyléčit i výskyt infekčních střevních parazitů (helminitiázu). Tato pozice působí velmi příznivě i na diabetes mellitus, protože přímým povzbuzením slinivky břišní dochází k uvolňování hormonu inzulínu. Pravidelným prováděním této ásany odstraníte mnohá onemocnění. Hadí síla neboli kundaliní šakti, která pomáhá jogínovivyšplhat se na poslední stupně jógy, se s jejím přispěním velmi rychle probouzí. Pozor na 

Kontraindikace 

Lidé trpící problémy s páteři, ploténky, klouby. Těhotenství. Akutní stavy břišních orgánů. Pokud si nejste jistí, konzultujte s vašim lékařem.

Úkoly

Úkol č. 1: Vyzkoušejte si provedení č. 1, první stupeň s nataženou nohou. Opakujte 3x. Opakujte tuhle jednodušší verzi po dobu 1 týdne každý den.

Úkol č. 2: Vyzkoušejte provedení podle videa, stupeň č. 2, a dělejte jej každý den ve 3 opakováních po dobu 1 týdne s normálním dechem.

Úkol č. 3: Stupeň č. 2 provádějte po dobu 3 dní s dechem Bhastrika (12x-15x, pokročilí 20x), poté další 3 dny s dechem Kapalabhati (12-15x, pokročilí 27x), a nakonec 3 dny s dechem Udjájí. Sledujte a zapište si po každých 3 dnech, jak jste pozici vnímali.

Úkol č. 4: Zkuste s ponožkou stupeň č. 3, provlečte okem nohou ruce. Dělejte klasický jogínský dech první tři dny, poté zkuste dech Udjájí s kéčari mudrou. Vnímejte, jak se vnímáte. 

Úkol č. 5: Vyzkoušejte si jedno opakování bez Džňána mudry, a další opakování s Džňána mudrou. Vnímáte rozdíl? Zapište si :).

A POZOR!

Úkol č. 6. Velmi důležitý úkol: Začněte provádět všechny asany včetně kapitoly přípravné a včetně zpívání mantry každý den ráno. Nemusíte dělat 3 opakování pozice, stačí jen jedna. Nyní by to měl být váš denní chléb, ať už ráno, odpoledne nebo večer, sestavu dělejte před jídlem nebo 2 h po jídle.