Kapitola 9 Luk hluboké emoce rovnováha počátek

Na počátku je vždycky tma. Na začátku záleží nejvíce, a mnoho z nás na to často zapomíná. Kde je počátek jógy a počátek nás samotných? Devátá kapitola obsahuje dost zásadní informace o našem psychickém systému, hlubokých blocích a o velmi důležitém počátku, počátku nás samotných. Ten se nachází v bříšku, v oblasti pupku. Pokud trávicí oheň Agni, v pupíku hoří, spalují se naše negativní emoce, stejně jako programy, strachy a traumata. A hubnutí! Jupí! Budete koukat, jak tuk z vašeho břicha bude mizet. Zároveň masírujeme a detoxikujeme střeva díky této pozici, a ty souvisejí s omlazením!

Když budete provádět pozici luku, asi se na mě můžete trochu zlobit, stejně jako na našich živých lekcích jógy. Nebo na tu pozici a možná i na celý svět. Co chce po vás luk? Pružnost, rovnováhu možná takovou, že vás nic nevyvede z míry. Protože Agni bude postupně pálit všechno, nač se vaše emoce chytají. Všechny návnady v situacích a běžném životě. Všechny konflikty, na které jste obvykle skočili. A to není málo. Jen je třeba se Dhanurasany nezaleknout a vytrvale a trpělivě ji v souladu s dechem provádět nejlépe každý den. Třeba si časem všimnete, že vaše ego se posunuje čím dál více směrem k srdci.

Jak na ni

1. Lehněte si na bříško, jen vnímejte dech, uvolněte tělo, nalaďte se na pocit a energii vašeho břicha.

2. Nejprve zvedněte pravou nohu a chyťte její nárt pravou rukou. Pokud nedosáhnete, omotejte kolem nohy ponožku a chytněte její konce. Dýchejte do břicha 10 hlubokých nádechů a výdechů. Důležité je opravdu dýchat a nafukovat břicho. V józe vždy dýcháme nosem.

3. Poté totéž udělejte s levou nohou a levou rukou. Do ničeho nejděte na sílu, lepší je si zpočátku pomoci ponožkou.

4. Chvíli si odpočiňte, lehněte si a jen vnímejte opět energii bříška. Nechte s sebou procházet emoce. Vnitřní cítění sebe sama je na józe druhá nejdůležitější věc.

5. Chytněte si obě nohy, a každou rukou chytněte jednu. Přizvedněte všechno, co se dá. Napružte tělo do luku. Dýchejte zhluboka 10x do bříška nosem. Můžete uvnitř sebe opakovat mantru RAM. Opět, pokud to nedokážete, pomozte si ponožkou, kterou při každém dalším cvičení můžete zkracovat až se vám podaří pozice takto.

6. Opakujte číslo 5. třikrát za sebou po 10 hlubokých nádeších do břicha s mantrou Ram. Může vám být horko, můžete vnímat, jak hoří kolem pupíku váš trávicí oheň Agni. A pokaždé to bude více a více. 

7. Lehněte si na záda a úplně se uvolněte. Pozorujte své břicho vnitřním zrakem a všechny pocity, emoce i myšlenky, které vámi procházejí.

Kontraindikace: akutní i chronická onemocnění vnitřních orgánů břicha, zejména žaludeční vředy. V takovém případě konzultujte s lékařem. Opatrně při vysokém tlaku. Sledujte své tělo a přestaňte pozici provádět vždy, když vám nebude dobře.


Úkol 1 Vytvalost

Tohle bude běh na dlouhou trať, ale nebojte se, uvidíte, jak za pár měsíců můžete cítit klid a mír. Všechny orgány břicha budou masírované. Vašim úkolem č. 1 a to je zapeklitý a možná zajímavý úkol je vytrvalost. Máte za úkol vytrvale provádět tuto pozici 1-2 měsíce alespoň 3 x týdně.

Úkol 2 Pozorování emocí

Tady emoce možná potečou proudem, budete v nich rychleji, intenzivněji, ale dokážete čím dál více rychle z nich odejít. Takto vypadá proces čištění programů a emocí. Můžete odbrkávat, uvolňovat prdy :))), ano to vše patří k orgánům bříška. Tahle pozice je velmi transformační. Pozorujte své emoce, strachy, myšlenky, jejich intenzitu. Pozorujte své chutě, ano i smysly pytří k egu. Nezapomeňte, že míříme z ega do srdce, a o tom je celý proces luku. Zlepší se zažívání, a zkuste sledovat i situace, které vás kdysi nenechávali klidnými, jak je zvládáte.

Úkol 3 Zvažte se na začátku, za měsíc a za dva

Při této pozici se opravdu výrazně hubne. Je to jeden z nádherných vedlejších efektů této pozice. Zvažte se na začátku, za měsíc a za dva měsíce. Budete koukat.