KAPITOLA 6 Kleště, ledviny, mládí přijetí, a strach, který je opakem lásky

Milujte život, ať je jakýkoliv. Důvěra v něco vyššího, než je náš úhel pohledu, důvěra ve vesmír, v boha, v pevnou náruč Země, v naše vyšší já nebo naše božství, nám dává odvahu žít přesně to, co nám život přinesl, pocit smíření, klid a lásku, která hory přenáší. Věřte, nevěřte, ale časy, období jsou jako cykly. Jednou jsme nahoře, a za chvíli dole. Cílem jógy je tyto cykly prožít, pozorovat a vystoupit z kruhu. Kam? No přece... 

Najdete zde i krásnou sestavu na ledviny, uzdravení vztahů a strachu. V minulé kapitole 5 najdete krásnou novou sestavu pro Štítnou žlázu a komunikaci. A taky jste se už naučili něžnost a odevzdání v pozicích. Tato kapitola bude uzdravovat strachy, naučí nás přijetí života, přítomného okamžiku a vztahů. 

To, jak doopravdy milujeme sami sebe zjistíte jednoduše. Z vašich vztahů s nejbližšími.

Protože ledviny jsou centrem mládí a omlazení, a zároveň nám odvádějí toxiny z těla, řídí vodu v těle, zařadili jsme unikátní sestavu na ledviny vám všem zdarma i zde, do omlazující jógy. Ledviny jsou hlavní orgán pro vztahy s nejbližšími, partnerské vztahy je ovlivňují a naopak. V létě nebo zimě si ji můžete vychutnat sestavu na ledviny i navedení do pozice ryby v krásném prostředí od moře, při západu slunce

Úkoly

1. Cvičte 2x týdně po dobu 1 měsíce pozici kleští Paščimotasanu, základní verzi. V každé verzi vydržte 5 min, čili 3 opakování 15 min. 

2. Cvičte 2x týdně po dobu 1 měsíc pozici ve variantě na detox žlučníku a játry ke každé noze, výdrž ve všech 3 polohách 5 min, čili 15 min koncově.

3. 1-2x týdně zacvičte sestavu na Ledviny a vztahy, kterou máte jako bonusový materiál. 

Vnímejte své tělo, prociťujte, jak se změnila četnost a intenzita, když jdete "na malou". Sledujte své vztahy. Staňte se pozorovatelem svého těla. 

Jóga nás vede vždy dovnitř. Na to je důležité nezapomenout. Vede nás k pozorování, ke sledování toho, co se děje uvnitř bez soudů, kritik nebo snahy o zlepšení. Dýchejte a odevzdejte se. A pozorujte. Pozorování je lékem na všechny emoce, pocity, situace. Když vytrváte, bohatě se vám tato technika odmění. Čím? To je překvapení.

Na co je pozice kleště, Paščimottasana?

Omlazující pozice, která 

 • odstraňuje bolesti zad, 
 • zeštíhluje pas, 
 • harmonizuje činnost orgánů v břiše. 
 • Působí proti cukrovce 
 • a normalizuje činnost štítné žlázy
 • posiluje svaly nohou a protahuje celou zadní stranu těla
 • omlazuje

Jak se provádí?

 1. Výchozí pozicí je sed s nataženýma nohama, záda vzpřímenná. Ruce položíme na stehna.
 2. Zklidníme se, uvolníme svaly zad. S výdechem se předkloníme a ruce pomalu suneme po přední straně nohou až ke špičkám.
 3. Chytíme se ukazováčky, "okleštíme je",  a palci rukou za palce u nohou a lehce se přitáhneme, lokty necháme klesat do stran. Pokud nedosáhneme na place u nohou, chytíme se té části nohou, kam nám tělo dovolí, kam až klesne vrchní část těla. 
 4. Uvolníme svaly zad, s každým výdechem se snažíme pozici prohloubit, hlavu necháváme padat dolů a necháme se výdechem dostat více hrudníkem ke stehnům, hlavou ke kolenům

Varianta detox i jater a žlučníku:

Další varianta je s roztaženýma rovnýma nohama co nejvíce od sebe, kdy se jde nejprve k pravé noze, výdrž je zhruba 5 min, poté k levé noze, také 5 min, přičemž pohyb a ohyb by měl vycházet z kyčlí. Vždy máme narovnané nohy, důležitější jsou narovnané nohy než hloubka ohnutí. Opět svěsíme hlavu, necháváme ji gravitací jít každým výdechem níž a níž, vydržíme 5 min i v posledním cviku, kdy se ohneme doprostřed nejprve na předloktí a čekáme až opět tělo klesne skoro na podlahu. Toto ale vyžaduje trénink, ale jde to po čase docela rychle a uvidíte, jak se vám zlepší ledviny. Tato varianta navíc k ledvinám detoxikuje žlučník a játra.

Video 

Kleště, Paščimottasana, všechny varianty


Tip na omlazení

Píjte teplou vodu, nikoliv studenou. Pokud to dokážete a uděláte si z toho návyk, odmění se vám ledviny i slezina omlazením. Slezina potřebuje teplo, ale vy postupně budete přecházet na syrovou stravu, zeleninu i ovoce, bez chemie a proslazení bílým cukrem. Pokud budete pít nejméně 2 l teplé vody denně, a dáte si vždy 2-3 dcl před každým jídlem, úplně před každým, uvidíte, jak si pročistíte organismus a snížíte množství jídla. 

Jako bonus tady máte úžasnou sestavu na ledviny. Ryba, voda, emoce velmi silně souvisí s ledvinami, a ti, kdo jsou znalí z předchozích kapitol dobře ví, že ledviny přímo souvisí s dlouhověkostí a vztahy. Tedy, omladíte se velmi.

BONUS: VIDEOSESTAVA na ledviny, mládí, vztahy
40 min


Bonus: Meditace na uzdravení vztahu s partnerem.

Partner je naše zrcadlo. Pojďme uzdravit sebe i náš vztah.

Tip: meditace k odstranění strachu

Jedna z nejvíce účinných meditací pro strach. Časem zde v omlazující józe najdete i krásná videa s meditací, ale tuhle nepředělávám, protože je naprosto dokonalá od pana Kořenka, kterého si velice vážím pro jeho práci. Opakujte ji v těžkých dobách, jak nejvíce to jde. 


Příběh: je to dobře, je to špatně, kdoví?

Kdysi dávný farmář žil v údolí se svým synem, pohledným a vlídným mladíkem. Žili klidný život navzdory nedostatku hmotného majetku. Byli velmi šťastní. To štěstí bylo tak cítit navenek, že sousedé začali žárlit a chtěli pochopit tajemství jejich štěstí.

Jednoho dne stařec využil všech svých úspor na nákup mladého a krásného koně. Téhož dne, kdy ho koupil, kůň přeskočil plot a utekl do kopců. Sousedé vyjádřili své znepokojení:

"Ach, to je špatné. Jak budete nyní pracovat na polích?"

Farmář odpověděl: "Dobrá věc, špatná věc? Kdo ví?"

Za pár dní se jeho kůň vrátil z kopců a přivedl s sebou osm krásných koní. Sousedé se znovu shromáždili kolem:

"Ach, jaké štěstí! Nyní můžete dělat mnohem víc práce než kdy předtím!" říkali.

Farmář odpověděl: "Dobrá věc, špatná věc? Kdo ví?"

Druhý den farmářův syn spadl z jednoho nového koně a zlomil nohu.

"Takové neštěstí," prohlásili sousedé.

Noha se synovi špatně zahojila a on zůstal s trvalou úzkostí a nekonečnou bolestí. Sousedé se opět obávali:

"Teď, když je neschopný, nemůže vám pomoci, je to špatné."

Farmář odpověděl: "Dobrá věc, špatná věc? Kdo ví?"

Brzy se objevila zpráva, že vypukla válka a a všichni mladíci museli vstoupit do armády. Vesničané byli smutní, protože věděli, že mnoho mladých mužů se nevrátí. Syn farmáře nemohl být nasazen kvůli jeho zlomené noze. Jeho sousedé byli závistiví:

"Jaké štěstí, že si udržel doma svého jediného syna!"

Farmář odpověděl: "Dobrá věc, špatná věc? Kdo ví?"

A vyprávění pokračuje ...

Život plyne a stále bude plynout bez ohledu na to, jak situace hodnotíme. Věci se mohou zdát špatné, mohou se zdát dobré. Chce to jen čas. Co když můžeme změnit naše vnímání v okamžiku, kdy něčemu věříme?

Stručně řečeno, vše, co se na povrchu zdá být špatné, může být dobré v přestrojení. A vše, co vypadá dobře na povrchu, nemusí být vždycky tak.