KAPITOLA 1 Přípravné pozice

Kočky na posvátné hoře

Dvě přípravné pozice jsou kočka a hora, které budeme praktikovat týden nebo dva, se všemi jejich variacemi, tak, aby vás to bavilo. Jsou klíčem k pružné páteři a jejímu postupnému zpevnění a pružnosti. Jsou symbolem ženství a zároveň posilují ženský princip, dávají do harmonie hormony, ledviny, a už stimulují i bindu čakru. Bez těchto pozic bychom do náročných pozic nemohly, mohly nám ničit tělo, klouby a dělat bloky na jiných místech. 

Dneska si je tady ukážeme, jděte postupně, a na konci najdete video PŘÍPRAVNÉ POZICE s krásnými zvuky přírody, kachnami, motýly, hlasovým doprovodem, popisem a mým malým já u rybníka. Užijete si tyhle nádherné energie probouzejícího jara. A víte co, kdybyste čemukoliv nerozuměly: PIŠTE na whatsup 602944993. 


1. Kočka Mardžarí a její tygří variace 

Co je na kočce zvláštního? Nádherně ženská asána, která má různé variace, které umocňují její působení. 

 1. Protahuje a posiluje úplně celou páteř a dává obratle na místo. 
 2. Hodně ulevuje krční a bederní páteři,
 3. i žlázám jim přilehlým, které řídí ledviny, štítnou žlázu, metabolismus a hlavně reprodukční orgány. 
 4. Proto vám může být hodně prospěšná, když máte jakékoliv potíže s měsíčkama a cyklem
 5. s n-emocemi dělohy, vaječníků a tak. 
 6. !Pokud totiž přidáte yoni vajíčko!, a budete dělat omlazující jógu, přidáte mantru, budete ji cvičit i s dechovými technikami, velmi zrychlíte uzdravovací proces! V některých sériích uvidíte ještě více variací kočky i hory, přidáme jim mantru i dechové techniky, což vám rozšíří záběr, zesílí účinky na maximum. 
 7. Rozhoří trávicí oheň Agni, který sídlí v 3. čakře, v manipura čakře, která je v oblasti pupku. Bez tohoto ohně by spalování starých negativních programů v čakrách i toxinů na těle nebylo účinné.

Ukážeme si zatím 3 variace kočkovitých asán, ale jednu jsem si ještě nechala jako malé překvápko do nějaké ze sérií, které vám sem budu dávat. Tady na obrázcích vidíte fotky těch, které uvidíte a naučíte se v přípravné sestavě na videu. My k tomu tedy nakonec přidáme dechové techniky v pozdějších lekcích, a tuto krátkou sestavu si můžete cvičit samostatně nebo před samotnou sestavou omlazující jógy. 


2. Hora Sumeru Asána a její variace

Horu mám ze všech pozic asi nejraději. A to jsem si ji na začátku vůbec nechtěla dělat. Ne, že by mi nešla, ale nepřišla mi pohodlná ani nijak zvláštní. Jenže, až po nějaké době jógu a její účinky a energie začnete cítit, musíte ji prostě milovat! Pozice hory, SUMERU ASÁNA, je jedna z nejlepších a nejúžasnějších pozic, kterou je dobré dělat denně. Proč? Líbí se mi, že má hodně modifikacích a úprav a variant, a dá se s ní nádherně hrát. Stimuluje Bindu čakru, čakru omlazení a nesmrtelnosti.

 1. Nejenže protahuje celé záda celou páter a celé nohy ze zadní strany
 2. má i úžasný vliv na lymfu a odtok toxinů. Pokud třeba máte zavodněné tělo, je tahle pozice pro vás jedno z řešení. 
 3. Stimuluje Bindu čakru
 4. Velmi dobře detoxikuje tělo
 5. Působí na ledviny, nadledvinky a tím i reprodukční orgány

👉🏼Jak na to (uvidíte i ve videu)

Stačí se postavit na všechny čtyři, špičky otočit a zatlačit do podložky a zvednout zadek jako by vás někdo vytahoval za kyčle nahoru. Důležité je mít rovná záda a odtlačovat se od dlaní a prstu. Zpočátku můžete mít trochu pokrčené nohy v kolenou, paty se snažte mít na podložce. Hlava visí dolů jako zvon, a v téhle pozici vydržte minimálně 3 min., pokud samozřejmě nemáte vysoký tlak nebo rýmu. Opakujte třikrát. Můžete střídavě pokračovat jednu nohu a druhou rovnat a tlačit patu do země.

Ve videu uvidíte například variantu, která je velmi dobrá pro lidi, kteří mají ploché nohy, a zároveň úžasná pro krční páteř. Hlava v tomto případě by měla jít co nejvýše nahoru oči se dívají do stropu. A chci připomenout i důležitost velmi silného dýchání do bríška tak, ať se břicho nafoukne jako balon při každém nádechu.

♻️Tip pro omlazení: v pozici hory hluboce nadechujte a vydechujte, pak udělejte výdech úplně na maximum a vyprázdněte všechen vzduch, v břiše pod žebry jsme tím vytvořili podtlak, a udělejte zádrž dechu ve výdechu. Tohle je ale věc, kterou byste měli dělat nalačno, proto to děláme především na ranní józe. 


Video přípravné série

Úkol 1:  Zacvičte si po dobu 14 dní až 1 měsíce pečlivě tuhle sérii. Klidně i třikrát za sebou. Pokud budete opravdu šikovné, protáhněte si to klidně na 20 minut, budete pro celou Sestavu Omlazující jógy opravdu hodně potřebovat svaly kolem páteře, svaly na rukou, protažené tělo. Pokud to zvládnete, dělejte po celou dobu i dechové techniky, ať zároveň prošťouchneme nervové dráhy a pročistíme je. 

Užijte si zvuky přírody, miluju to u našeho rybníka! Je tam takový klid a ticho, jde slyšet v záznamu datla, kosy, kachny, káně, první včelky. 

Ranní protažení jóga sestava

Můžete si ji vyzkoušet, ale už teď vězte, že tuhle sestavu miluje tisíce žen, které ji dělají každé ráno.