BINDU čakra

Bindu znamená bod, tečka, kapka.

Kdo nezatoužil najít pramen věčného mládí? Hovoří o něm mnoho bájí a mýtů - a ve všech mýtech je zrnko pravdy. Zdroj mládí, vitality a zdraví se nachází v bindu-čakře, v onom nejzvláštnějším a nejtajemnějším energetickém centru, které má člověk k dispozici. 

Kde ji najdete na těle?

Bindu-čakra leží na zadní části temene, v místě, kde u většiny lidí tvoří vlasy vír, tam odkud vám začínájí růst vlasy. Z anatomického hlediska je to místo, kde se spojuje týlní kost s kostí parietální a okcipitální. Směr vstupující kosmické energie je patrný na víru vlasů. Někteří lidé mají dokonce dva vlasové víry, což ukazuje na dvě centra kosmické energie. Takoví lidé oplývají obvykle velkou vitalitou a činorodostí. Na druhé straně ovšem může být jejich hyperaktivita spojena s nervozitou. Metody popsané v této kapitole jsou účinným prostředkem, jak přílivy energie regulovat.

Jógová literatura se většinou o bindu-čakře nezmiňuje. Naopak tantrický směr jógy, který se soustřeďuje na techniky probouzející kundaliní, připisuje bindu-čakře velký význam. Dokud bindu-čakra spí, není víc než jakýsi bod. Jakmile se však probudí, začne skrze ni proudit - lépe řečeno prudce "kapat" - energie. 

Účinky probuzené čakry Bindu

Probuzená bindu-čakra dělá doslova divy. Jako "centrum zdraví" dopomáhá tělu k fyzické odolnosti, a tím poskytuje zprostředkovaně službu duchovnímu rozvoji. Zklidňuje emoce, podporuje zdraví a harmonii. Celé tělo mládne.

Pomocí bindu-čakry lze kontrolovat hlad a žízeň, lze se zbavit nezdravých stravovacích zvyklostí.

Soustředění na bindu-čakru pomáhá překonávat nervozitu, deprese, pocity úzkosti a strachu, tíseň u srdce. Přitlačíme-li lehce špičkou prstů na místo bindu-čakry, vyvoláme v srdeční krajině spontánní pocit uklidnění. Tak můžeme například zklidnit dítě, které nemůže usnout. Nejvýznamnější účinek bindu-čakry spočívá v tom, že má schopnost darovat člověku "nektar nesmrtelnosti", tzv. AMRTA.

Probuzením bindu-čakry se na fyzické úrovni aktivuje epifýza. Epifýza vylučuje hormon, který působí na tělo i na mysl jako zřídlo mládí. Proto ho ršiové nazvali "amrta" neboli nektar nesmrtelnosti. Čím je bindu-čakra aktivnější, tím mocněji vzácný nektar účinkuje. Ve starých písmech se říká, že jedna kapka stačí k tomu, aby ze ztrouchnivělého dřeva vyrašil nový, živý výhonek.

Nektar nesmrtelnosti uvede do souladu všechny čakry. Strach, smutek, hněv, zášť a další pocity, jež nás uvrhají do nemoci, se rozplynou v této hojivé mantře.

Legenda praví

Bohužel, nektar z bindu-čakry padá rovnou do čakry na úrovni pupku, manipúry, kde ho spálí oheň trávení dříve, než stačí projevit svou životodárnou moc. Existují však jógové techniky, jejichž pomocí lze nektar z bindu-čakry udržet a rozvést do těla. Jak už jsme si řekly, jogíni chtějí dosáhnout osvícení v tomto životě, a proto prahli po zdravém a mladém těle, aby měli na osvícení co nejvíce času.


Symbolem bindu-čakry je měsíc

Odtud její další název čandra-čakra (měsíční čakra). Když v meditaci spatříme svůj vnitřní vesmír, zjevuje se bindu-čakra jako kruh téměř zcela zakrytý víkem, zpoza něhož se prodírá světlo ve tvaru srpečku - měsíčního novu. Je to světlo, které vyzařuje Já ze sahasrára-čakry. Pokud je bindu-čakra probuzená a pročištěná, září ono světlo jako úplněk.

Měsíc, úplněk, je symbol úplnosti, energie a nektaru. Měsíc dodává zemi životodárnou pránu, která vyživuje vegetaci. Pro výživu rostlin je důležité nejen světlo slunce, ale i světlo měsíční. 

Bůh Kršna říká:

"V podobě Země udržuji bytí svou životodárnou energií.

V podobě Měsíce zásobuji vegetaci silou svého nektaru. Měsíc je symbolem boha Šivy. 

Mantrou bindu-čakry je AMRTAM - "jsem nesmrtelný".

Omlazující účes Brahmaghata

Jogíni stimulují bindu čakru tím, že si zakroutí malý pramen vlasů, který jde přímo z bindu čakry. Kroutí ten pramen, kroutí a kroutí, až se stočí do kolečka do drdůlku. Silně tahají, a i když ho zkroutí do drdůlku a připevní na bindu-čakře, měl by trochu tahat. Noste jej přes den a noc, pak umyjte pod proudem vody a zpívejte u toho mantru nesmrtelného. Můžete ji nosit kdykoliv a kdekoliv. 

Náboženské a kulturní zvyky mají obvykle nějaké praktické pozadí. V Indii často potkáváme muže, kteří mají na zadní straně temene dlouhý pramen vlasů stočený do uzlu. Uzel se nazývá "BRAHMAGHATA". Utažený uzel způsobuje tlak na pokožku hlavy, čímž se jako při akupresuře dráždí nervy a žlázy. Brahmaghata aktivizuje také bindu-čakru.

Pokud někdo trpí nedostatkem energie a častou únavou, měl by si vázat brahmaghatu a soustřeďovat se na bindu-čakru. Během několika dnů ucítí příliv energie. Brahmaghata pomáhá léčit i bolesti hlavy a posiluje zrak. Zpočátku, dokud je bindu-čakra ještě "zatvrdlá", může dlouhotrvající vytažení pokožky působit bolestivě. Ale po určité době napětí povolí, z bindu-čakry začne prýštit nektar a po těle se rozproudí blahodárná energie.

Jiná metoda aktivizující bindu-čakru je masáž v místě, kde vlasy tvoří na temeni hlavy vír. Ráno a večer si natřete místo santalovou pastou nebo olejem a jemně si místo masírujte krouživými pohyby. 

Esenciální olej pro bindu čakru je SANTALOVÉ DŘEVO.


Znak BINDU čakry